KSIĘŻNICZKI | spektakl w Fabryce Sztuki

Zapraszamy na spektakl „Księżniczki” w reżyserii Julii Jakubowskiej, odbywający się w ramach wydarzenia „Kultura równości”, będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024.

Data: 27.10.2024 (niedziela)
Godzina: 19.00
Miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek widzów: 14+
Czas trwania: 60 min. (bez przerwy)
Wstęp: bezpłatny / ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja miejsc
Rezerwacja bezpłatnych wejściówekprzestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com

Spektakl „Księżniczki” to bajkowa podróż przez kobiece archetypy widziana z perspektywy Syrenki, Kopciuszka i Królewny Śnieżki. To analiza i wariacja na temat archetypowych wzorców kobiet, znanych od najmłodszych lat z pierwszych dostępnych dziecku narracji – z bajek i baśni. 

Jak te narracje wpływają na role społeczne, które przyjmujemy później w dorosłym życiu? Kim jest lub mogłaby być Kopciuszek, Syrenka, Śnieżka? Na ile wciąż potrzebujemy być księżniczkami i książętami i jak to wpływa na nasze wyobrażenie o relacjach?
Reżyseria i scenariusz: Julia Jakubowska
Księżniczki: Julia Jakubowska, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska 
Scenografia i kostiumy: Anna Adamiak
Charakteryzacja: Daria Szymańska/ Alicja Dębowska/ Julie Esther
Muzyka: Piotr Matula
Światło: Tomasz Krukowski/ Maciej Kobalczyk
Dźwięk: Marcin Dobijański/ Karol Skrzypiec
Video: Norbert Serafin, Jakub Urbański, Rami Shaya

Julia Jakubowska – absolwentka kulturoznawstwa, teatrologii na Uniwersytecie Łódzkim, a obecnie studentką reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 15 lat związana jest z Teatrem CHOREA, gdzie zagrała w spektaklach: „Bachantki”, „TOV/Dobro”, „Oratorium Dance Project”, „Grotowski – próba odwrotu”, „Śmierć na Gruszy”. W CHOREI prowadzi warsztaty teatralne i ruchowe, realizowała projekty społeczno-artystyczne. Część życia spędziła w Budapeszcie, gdzie działała z kolektywem artystycznym Stereo Akt. Na Węgrzech współpracowała także z wieloma artystami niezależnymi i profesjonalnymi scenami. Zagrała w międzynarodowych produkcjach filmowych, m.in.: „Schyłek Dnia” w reż. Laszló Némesa (premiera: 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, 2018). Jako reżyserka zadebiutowała w 2020 r. filmem „Księżniczka”. W tym samym roku wyreżyserowała cykl video-instalacji „W wieży zamknięta” oraz spektakl „Księżniczki”, a w 2023 r. spektakl „Lady Zamość”.

Anna Maszewska – aktorka, producentka teatralna i filmowa, koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Absolwentka kulturoznawstwa ze specjalnością filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTviT w Łodzi. Od roku 2018 główna koordynatorka i programerka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy (edycja VII, VIII, IX, X, XI). Koordynatorka wydarzeń artystycznych w Łodzi i Poznaniu oraz wydarzeń rozrywkowych o dużym potencjale komercyjnym. W latach 2016-2017 koordynatorka produkcji w agencji artystyczno-eventowej Ferment Kolektiv, realizująca m.in. takie projekty jak: „Animator On Tour”, „Filmowe Lato z Orange” oraz wydarzenia towarzyszące podczas 43. Forum wokół Kina. Współpracowała z takimi festiwalami jak 3D Image Festival (2013), Transatlantyk Festival (Mobilne Kino Skody, 2016), Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia (2015, 2017). W latach 2011-2015 aktorka grupy ab'Teatr: spektakle „Influenza H5N1” (reż. T. Konopka, 2012), „Nie ma imienia” (reż. Ł. Urbaniak, 2013), „de Luxe” (reż. T. Konopka, 2015); prowadząca grupę warsztatową ab'Teatru. W latach 2015-2017 liderka i aktorka w międzynarodowym projekcie „TAKE OVER: Seeing young audiences through young people’s eyes” (edycja polska), działającej w Teatrze CHOREA, realizacja spektaklu „Error 404” (2016). Od 2018 aktorka zespołu Teatru CHOREA, gra w spektaklach: „Tragedia Jana” (reż. Waldemar Raźniak, 2018), „Księżniczki” (reż. Julia Jakubowska, 2020), video-performance „W wieży zamknięta” (reż. Julia Jakubowska, 2020), „Dzień Dobry Pinky Mouse!” (reż. Ola Shaya, Joanna Filarska 2021), „Śmierć na gruszy” (reż. Łukasz Kos, 2021), „Ragnarok” (reż. Adrian Bartczak, 2022).

Małgorzata Lipczyńska – aktorka, tancerka, choreografka, animatorka kultury, instruktorka warsztatowa. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Socjologii oraz Wydziale Humanistycznym, na kierunku Kulturoznawstwo. Tancerka w grupie „Tańce Labiryntu”. Współzałożycielka Teatru CHOREA. W latach 2006-2008 pracowała w WTZ „Teatroterapia” przy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie jako instruktor plastyki ciała. Współtwórczyni choreografii do spektaklu „Isadora. Opowieść o kobiecie”. Tancerka w międzynarodowym projekcie tanecznym „maProject” w reżyserii Liat Magnezy. Współpracowała z wieloma reżyserami i choreografami, m.in.: Pawłem Passinim, Robertem M.Haydenem, Rosanną Gamson, Geraldem Tylerem, Jewgienijem Korniagiem, Jimem Ennisem, Kanem Katsurą, Waldemarem Raźniakiem, Konradem Dworakowskim. Jesienią 2011 roku pokazała swój monodram pt. „napewnomoże”, oparty na twórczości rumuńskiej pisarki Aglai Veteranyi. Pracowała jako instruktorka tańca w projekcie taneczno-muzycznym „Oratorium Dance Project” realizowanym z udziałem 100-osobowej grupy dzieci, młodzieży i dorosłych oraz orkiestry i chóru Filharmonii Łódzkiej, nagrodzonym „Energią Kultury' i „Złotą Maską”. W latach 2012-2016 związana z Teatrem Tańca KIJO. W Polsce i za granicą prowadziła wiele warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, z zakresu tańca i teatru.


Wydarzenie realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partner: Teatr CHOREA


wydarzenie na FB

WWW organizatora