QUEER W WIELKIM MIEŚCIE | spektakl w Fabryce Sztuki

  • Home
  • Wydarzenia
  • QUEER W WIELKIM MIEŚCIE | spektakl w Fabryce Sztuki
Zapraszamy na spektakl dyplomowy Akademii Sztuk Teatralnym im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – „Queer w wielkim mieście” w reżyserii Filipa Pawlika, odbywający się w ramach wydarzenia „Kultura równości”, będącego częścią programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024.

Data: 28.10.2024 | poniedziałek
Godzina: 19.00
Miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek widzów: 15+
Czas trwania: 40 min. (bez przerwy)
Wstęp: bezpłatny / ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja miejsc
Rezerwacja bezpłatnych wejściówekprzestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com


„Kraków – wielkie miasto wielkich możliwości. Czterech ultracute i trendy gejów spotyka się jak co wieczór na drinki, jedzenie, ploteczki i serwowanie absolutnej pizdy na mieście. Wielkie serwowanie. Jak to miasto. Wielkie miasto. Informatyk Czarek, małomiasteczkowy nerd – makijażysta Mirek, ikona stylu i urody – i Sam, wolny strzelec, bez przerwy zmieniający kierunki studiów. I ja, najzwyklejsza dziewczyna, artystyczna dusza bez życiowych i emocjonalnych zobowiązań, kochająca sztukę i życie – zresztą z wzajemnością...”

Jak mają się realia zachodnich społeczności queerowych do codzienności – tej prawdziwej i wyobrażonej – będącej udziałem młodych osób LGBTQ+ żyjących w polskich miastach? Czy odkrywanie własnej tożsamości po przeprowadzce z prowincji do centrum to proces, do którego jesteśmy przygotowani? Spektakl „Queer w wielkim mieście” przedstawia Kraków jako prywatny Nowy Jork – miejsce, z którym rozpoczynające dorosłe życie młode osoby wiążą duże nadzieje, nie zawsze zdolne przetrwać próbę czasu. Dynamika tworzonej przez bohaterów mikro-społeczności odzwierciedla ich poszukiwania przynależności i tożsamości ponad stereotypami – zarówno tymi narzucanymi przez większościowe społeczeństwo, jak i przez nich samych.

Spektakl jest hetero friendly. TW: alkohol, narkotyki, wulgaryzmy.

Reżyseria, tekst, dramaturgia: Filip Pawlik
Dramaturgia: Krzysztof Wysłouch
Obsada: Michał Badeński, Simona Infa, Dusiek Olszański, Krzysztof Wysłouch, Filip Pawlik

Filip Pawlik – rocznik 2000. Osoba studencka V roku Wydziału Reżyserii i Dramaturgii AST w Krakowie. Potrójny laureat konkursu na sztukę „Alchemii Teatralnej” („Gagaizm”, „Co wiem o Janie Klacie i jego dziwnej jaździe samochodem po narkotykach”, „WYSPA UZNAM/ Mr Baransky”). Asystentka Huberta Sulimy i Jędrzeja Piaskowskiego przy spektaklu „Marzenia polskie/ Les rêves polonais” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jako osoba odpowiedzialna za dramaturgię pracował z Kaliną Dębską przy czytaniu performatywnym „Republiki Głuchych” Illi Kamińskiego (Akademia Sztuk Teatralnych/ Festiwal Miłosza).

Krzysztof Wysłouch – rocznik 2000. Student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współtwórca muzyki do spektakli Filipa Pawlika „Kreisau/ Krzyżowa” i „Kobaltowy: Czarne psy, hipochondria, pertraktacje uciekania”. W 2024 roku zadebiutował w autorskim programie z piosenką poetycką „Gdzie zapachnie mięta”. Publikuje w magazynach „Meakultura” i „Popmoderna”.

Michał Badeński – rocznik 1995. Student V roku Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie. W grudniu 2022 roku debiutował w Teatrze Ludowym w Krakowie w spektaklu „Ballady i romanse. Horror School Musical” w reż. Ewy Rucińskiej. Aktor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Kacper Kujawa – rocznik 2001. Student V roku Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie. W 2017 roku zadebiutował na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Aktualnie zobaczyć go można w spektaklach Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Barakah w Krakowie czy Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

Dusiek Olszański – rocznik 2000. Student V roku Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie. W pracy na scenie korzysta z warsztatu teatru dramatycznego, ale jednocześnie nie rezygnuje z intensywnej pracy ze swoim ciałem. Interesują go techniki tańca współczesnego i fizycznego, waacking i Vogue femme. Zobaczyć go można w dyplomie „Amatorki” w reż. Pawła Miśkiewicza, za który zespół spektaklu otrzymał nagrodę główną na 42. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2024.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Partnerzy: Teatr CHOREA, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie


www organizatora

wydarzenie na FB