Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Kiedy myślimy o wydarzeniach, które na stałe wpisały się w kulturalną mapę naszego miasta, ciężko jest nie wspomnieć o Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu - jego pierwsza edycja odbyła się w Muzeum Kinematografii w Łodzi aż 31 lat temu!

W tym roku również zamierzamy hołdować tradycji: w dniach 23-28 listopada spotkamy się z Państwem w Kinie Studyjnym „Kinematograf” przy Placu Zwycięstwa 1, w przestrzeniach Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 oraz online – a wszystko po to, aby po raz kolejny, wraz z uczestnikami konkursów, widzami, członkami jury oraz naszymi gośćmi specjalnymi postawić sobie bardzo ważne pytanie: czego się boimy?

Odpowiedzią na nie jest ponad sto filmów dokumentalnych, reportaży radiowych i reportaży telewizyjnych, których projekcje będą mogli Państwo obejrzeć w ramach 31. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Ich autorzy poruszają ważne problemy współczesnego świata, takie jak: wojna, emigracja, przestępczość, ubóstwo, kwestie tożsamości płciowej, rasizmu, religii czy walki o prawa człowieka.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tegoroczne wydarzenie podzielone zostało na następujące sekcje:
•    Konkurs filmów dokumentalnych
•    Konkurs reportaży TV
•    Konkurs reportaży radiowych „Usłyszeć człowieka” (jako wydarzenie towarzyszące).

Co więcej,w ramach pokazów specjalnych wyświetlimy również znakomite projekcje pochodzące z różnych stron świata; przyjrzymy się produkcjom autorstwa Jerzego Śladkowskiego oraz montażystki Nili Feller; zaprezentujemy Państwu dzieła laureatów Nagrody im. Aleksandra Kamińskiego „za przezwyciężanie zagrożeń”; pokażemy przegląd unikatowych dokumentów z okresu stanu wojennego, które powstały w łódzkim Studiu im. K. Irzykowskiego oraz, wraz z reportażystami OTVP Łódź, cofniemy się do realiów naszego miasta z lat 80. W ramach wydarzenia, będą mogli Państwo również obejrzeć pokazy filmów jurorskich.

Obok jurorów i twórców konkursowych filmów i reportaży, gośćmi Festiwalu będą m.in:
•    Agnieszka Obszańska (Radio 357)
•    Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny)
•    Michał Oleszczyk (Spoiler Master - Podcast do słuchania po seansie)
•    Dariusz Rosiak (Raport o stanie świata)

Na stronie wydarzenia będzie można również obejrzeć rozmowy online z następującymi osobami:
•    Fariz Ahmedov, reżyser z Azerbejdżanu
•    Corinne Chateau, reżyserka z USA
•    Nili Feller, montażystka z Izraela
•    Martin Páv, reżyser z Czech
•    Helena Třeštíková, reżyserka z Czech

Nagrody w konkursie filmów dokumentalnych przyzna jury w składzie: Kinga Dębska, Kaja Klimek, Monika Kotecka, Maciej Cuske, Jerzy Śladkowski. Będą to: Grand Prix Nagroda Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. zł oraz statuetka Białej Kobry autorstwa prof. Zbigniewa Dudka z ASP w Łodzi, Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza w wysokości 10 tys. zł ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury, Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tys. zł i Nagroda za przezwyciężanie zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego w wysokości 5 tys. zł.
W konkursie reportaży telewizyjnych jurorami będą:  Alicja Grzechowiak, Dariusz Bugalski i Grzegorz Kuczek. Na Nagrodę Miasta Łodzi w wysokości 5 tys. zł i Nagrodę Tygodnika Angora w wysokości 2,5 tys. zł szanse mają twórcy 10 reportaży. W Konkursie Reportaży Radiowych (jury: Lidia Lasota, Krzysztof Skowroński, Jan Smyk) o Nagrodę Prezesa Radia Łódź w wysokości 5 tys. zł rywalizują twórcy ośmiu reportaży.

Pełny harmonogram Festiwalu wraz z opisami filmów oraz datami i godzinami projekcji znajdą Państwo na stronie: www.czlowiekwzagrozeniu.pl
Zachęcamy również do śledzenia naszego Instagrama, na którym pojawią się zdjęcia i relacje z wydarzenia: https://www.instagram.com/czlowiekwzagrozeniu/
Zapraszamy też na facebookowy fanpage: https://www.facebook.com/czlowiekwzagrozeniu