Pobierz aplikację
apple app store google play store huwaweii app gallery
  • Home
  • Wydarzenia
  • V Łódzki Piknik Różnorodności w Centrum Dialogu

V Łódzki Piknik Różnorodności w Centrum Dialogu

Wydarzenie, organizowane już po raz piąty, jest radosną promocją wielokulturowości i różnorodności Łodzi. Piknik co roku odbywa się w bujnej przyrodzie Parku Ocalałych. Jest wydarzeniem otwartym dla wszystkich, którzy chcą poznać język, tradycje, zabawy osób, które Łódź wybrały na swój drugi dom. W tym roku Centrum Dialogu planuje mówić o różnorodności także w kontekście lokalności i sąsiedzkiej siły wsparcia.

Wśród zaproszonych partnerów znalazły się organizacje i instytucje, zajmujące się działalnością pomocową, edukacyjną i wielokulturową, które sieciują się, żeby razem tworzyć więcej. Stworzyły one bogaty program warsztatów kreatywnych, kosmetycznych, językowych i plastycznych, skierowanych do różnych grup wiekowych, od najmłodszych do seniorów. Podczas pikniku nie zabraknie także rodzinnej gry terenowej przygotowanej przez Łódzki Agregat Twórczy oraz zróżnicowanej oprawy muzycznej. Dj Kat:ya zagra set muzyki elektronicznej z domieszką folkloru i etno, a wydarzenie zamknie koncert łódzkiego zespołu Łowców Nostalgii. Ponadto członkowie Mapy Drzew w Łodzi zaproszą uczestników poznawania wszystkimi zmysłami przyrody Parku Ocalałych. Będzie to okazja do przyjrzenia się drzewom, krzewom i pospolitym roślinom zielnym, które zwykle pozostają niezauważone. W punktach informacyjnych Rady Osiedla Bałuty-Doły, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji uczestnicy pikniku dowiedzą się, jak można korzystać ze wsparcia tych instytucji. Przewidziane są porady eksperckie, prawne, rozmowy o sąsiedzkiej pomocy i solidarności oraz strefa aktywizacji zawodowej. Miłośnicy książek będą mogli zaopatrzyć się w starannie dobrane tytuły przez pracowniczki Fundacji Herbooks, a entuzjaści literatury dziecięcej będą mieli okazję przyjrzeć się tytułom wydawnictwa Studio Koloru. Najmłodsi nie wyjdą z pikniku z pustymi rękami. Dla nich Centrum Dialogu przewidziało konkurs plastyczny z nagrodami oraz warsztaty malowania toreb z motywem drzewa. Fani ekologicznych rozwiązań będą mogli wymienić się ubraniami, kosmetykami i niewielkimi sprzętami AGD podczas SWAP-u. Wystarczy przynieść swój nieużywany, niezniszczony „skarb” z szafy i dokonać zamiany z właścicielem innego niepotrzebnego mu przedmiotu. Na miłośników sztuki będą czekały prace młodych artystów z Akademii Sztuk Pięknych. 

Wstęp na piknik jest wolny, a na większość wydarzeń nie obowiązują zapisy.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Centrum Dialogu: https://www.centrumdialogu.com/v-lodzki-piknik-roznorodnosci

PROGRAM V ŁÓDZKIEGO PIKNIKU RÓŻNORODNOŚCI

MUZYKA

16.00-18.30 Dj Kat:ya 

19.00-20.00 Łowcy Nostalgii

WARSZTATY

15.00 – 18.00 „Pielęgnacja prosto od pszczół – stwórz, zadbaj, poczuj!” (Wydział Kształtowania Środowiska w Departamencie Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi)
Zapisy: https://uml.lodz.pl/ekoportal/klimat/zwierzeta/pszczoly-w-lodzi/pielegnacja-od-pszczol/

15.00 Malowanie toreb (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi)

Uczestnicy samodzielnie ozdobią materiałowe torby, które następnie będą mogli zabrać do domów. Kolorowe prace powstaną pod okiem pracowniczek Centrum Dialogu. Szablon z motywem z drzewa życia nawiązuje do tytułu trylogii Chavy Rosenfarb, którą wydało Centrum Dialogu. 

Uwaga! Liczba toreb jest ograniczona, więc zachęcamy również do przynoszenia własnych toreb i koszulek, na których stworzymy kolorowe wzory.

15.00 Zintegrujmy się! (Łódzkie Centrum Integracji Cudzoziemców)

Zabawy integracyjne z Fundacją Koper Pomaga i Łódzkim Centrum Integracji Cudzoziemców

15.00-19.00  Gra terenowa „Wspólnym tropem” (Fundacja Łódzki Agregat Twórczy)

Gra będzie okazją do zgłębienia wartości jakimi są dialog, otwartość i tolerancja.

Gracze wyruszają w podróż pełną zagadek, wyzwań i kreatywnych zadań. Każdy punkt na trasie to nowe miejsce i nowe zadanie – logiczne, eksploracyjne, artystyczne. Zadania prowadzą uczestników krok po kroku, a poprawne ich wykonanie odsłania kolejne wskazówki do odnalezienia następnej lokalizacji.

Na końcu trasy, po rozwiązaniu wszystkich zadań, gracze dotrą do miejsca finałowego, gdzie czekać będzie na każdego nagroda – upominek.

Czas trwania: ok. 1 godziny

Dla kogo: młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi

15.30-17.30 Warsztat Języka Angielskiego dla Milusińskich Małych i Dużych (Instytut Tolerancji)

Instytut Tolerancji zaprasza do udziału w warsztatach. Zachęcamy dzieci pod opieką dorosłych, nastoletnie dzieci i dorosłe dzieci czyli wszystkich z niezachwianą ciekawością poznawczą i chęcią do zabawy 

Prowadząca: Katarzyna Tarkowska-Żogała, aktorka, arteterapeuta, choreoterapeuta, nauczycielka języka angielskiego poprzez teatr, dramę  zabawę, opowieści 

15.30 Warsztaty z wolontariuszami międzynarodowymi (Fundacja FERSO, Fundacja IDT oraz Ośrodek 3 Piętra)

Grupa 1: Sztuka henny, arabskie przekąski i quizy

Grupa 2: Alfabet Amazigh i marokańskie stroje tradycyjne

Grupa 3: Warsztaty z języka ormiańskiego i zabawy dla dzieci

Grupa 4: Tradycyjne przekąski i słodkości Azerbejdżanu i Turcji

16.00-17.30 Nadzieja w różnorodności (Mapa Drzew Łodzi)

Mapa Drzew Łodzi zaprasza na gry i zabawy zachęcające do poznawania wszystkimi zmysłami otaczającej nas przyrody, a także na uważny spacer „Nadzieja w różnorodności”, który odbędzie się w godzinach 16:00-17:30. W trakcie spaceru będziemy podglądać z bliska liście, pędy, ciernie, kwiaty, owoce rozmaitych roślin, zarówno nad naszymi głowami, jak i pod nogami. Poznamy drzewa, krzewy i pospolite rośliny zielne, które mijamy każdego dnia nie zwracając na nie uwagi. Dowiemy się, dlaczego różnorodność biologiczna jest ważna, a obserwacje będą prowadzone w bogatym pod względem przyrodniczym Parku Ocalałych oraz na dziczejącym polu „400 m2 nadziei”, utworzonym w ubiegłym roku w ramach projektu Michała Zadary. Wśród „pomocy naukowych” znajdzie się artystyczno-edukacyjna instalacja TO-TEM TO-TU. Podczas pikniku będzie można również uzyskać informacje jak interweniować, gdy widzimy, że drzewu dzieje się krzywda. 

Spacer poprowadzi Małgorzata Godlewska - biolog, botanik, dendrolog, współtwórczyni Mapy Drzew Łodzi. Będzie on miał charakter otwarty, czyli uczestniczki i uczestnicy mogą włączyć się w dowolnym momencie. Warto zabrać ze sobą lupkę, która przyda się do obserwacji mikroświata przyrody.   

Indywidualnych porad w sprawie interwencji dotyczących drzew udzieli Urszula Niziołek-Janiak, była radna, prowadząca blog spoleczniopiekunowiedrzew.pl.

16.00 -17.00 SWAP-y. Wietrzymy szafy

W godz. 16.00-17.00 zapraszamy do udział w SWAP-ie, czyli wymianie ubrań kobiecych, męskich i dziecięcych, kosmetyków, akcesoriów oraz niewielkich sprzętów domowych.

Jak to działa?:

  1. Zrób porządek w szafach i sprawdź, w czym już nie chodzisz oraz których akcesoriów już nie używasz.
  2. Przyjdź na wymianę, wyłóż na wskazane miejsca rzeczy, które przyniosłeś/aś ze sobą (zwracając uwagę na kategorie) lub zgłoś się do Koordynatorki po pomoc
  3. Za jedną przyniesioną przez siebie rzecz weź jedną przyniesioną przez kogoś innego i ciesz się z nowych-starych rzeczy.
  4. Na wymianę przynieś wyłącznie rzeczy, które są czyste i w dobrym stanie. Zniszczonych nikt nie chce, tak samo jak Ty.
  5. Obowiązuje wymiana bezgotówkowa lub przekazanie "w dobre ręce", jeżeli ktoś ma taką ochotę.

Nie obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. 

Aby wyeksponować rzeczy, do Waszej dyspozycji będą stoły, koce oraz stojące wieszaki na ubrania.

Swap ma na celu tworzenie mody z poszanowaniem dla środowiska. Rzeczy, które pozostaną trafią po wydarzeniu w ręce organizacji pomocowych. 

STOISKA 

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Studenci i studentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zapraszają na Targi Sztuki Studenckiej, podczas których będziecie mogli zakupić biżuterię, obrazy, grafiki artystyczne, plakaty, koszulki i wiele innych unikatowych dzieł - stoiska będą pełne sztuki pięknej i użytkowej.

Fundacja Herbooks

Fundacja i księgarnia Herbooks propaguje wartości feminizmu, równości płci i inkluzywności społecznej oraz wzmacnianie pozycji kobiet w społeczeństwie poprzez dostarczanie literatury i materiałów edukacyjnych. Podczas Pikniku dostępne będą do kupienia książki, które Fundacja poleca. 

Studio Koloru

Studio Koloru to łódzkie wydawnictwo, które interesuje sprawy, nad którymi trzeba się pochylić, aby je zrozumieć. Od dróg szybkiego ruchu wolimy słabo przetarte ścieżki, a nawet zupełne bezdroża. Nasze książki to zaproszenie do wycieczki w mniej znane rejony życia, do refleksji, do odkrywania siebie i świata. Ciekawi nas to, co zobaczyć trudno, ale też interesuje nas estetyka tego, co widać. Dlatego dokładamy starań, aby ciekawa treść naszych publikacji zawsze miała odpowiednią oprawę graficzną.

Wśród tytułów wydanych przez Studio Koloru znajdziecie: "Dlaczego? – czyli o tym, co nas napędza" Katarzyny Samosiej, "Kolorowe zamieszanie" Luisa Amavisca, Alicii Acosta, Anuski Allepuz, "Blue. Jaki kolor ma smutek? Ilustrowana książka dla dzieci" Sarah Christou.

Studio Koloru zaprosi także najmłodszych uczestników pikniku do udziału w konkursie plastycznym z nagrodami.

Rada Osiedla Bałuty-Doły

Rada Osiedla zaprasza do punktu informacyjnego, gdzie będzie można dowiedzieć się jakie inicjatywy i zadania realizuje zarząd i radni oraz w jaki sposób można zgłaszać swoje potrzeby. Podczas pikniku będzie możliwość wyrażenia swoich uwag i potrzeb. Dzięki temu Rada jeszcze skuteczniej będzie działała dla mieszkańców. W związku z trwającym naborem do Budżetu Obywatelskiego, jest to także dobry moment na zgłaszanie pomysłów. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

1. Punkt informacyjny i doradztwo

Porady prawne i socjalne – konsultacje dotyczące świadczeń socjalnych, pomocy rodzinnej, wsparcia dla osób starszych
Informacje o dostępnych programach pomocowych – informacje o dostępnych formach wsparcia dla osób potrzebujących i osób w kryzysie bezdomności, w tym schronisk, noclegowni i programów pomocowych

2. Strefa wsparcia i integracji

Spotkania z ekspertami – rozmowy o przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i integracji osób marginalizowanych – sesje rozmów prowadzone przez specjalistów

3. Aktywności dla dzieci i rodzin

Aktywności terapeutyczne – malowanie, rękodzieło (w tym origami), animacje .
Bajki z wartościami – czytanie i opowiadanie historii uczących empatii i akceptacji

4. Programy społeczne promujące różnorodność

Rozmowy o sąsiedzkiej solidarności – jak wspierać osoby samotne, seniorów i osoby w kryzysie.
Strefa aktywizacji zawodowej – pomoc w pisaniu CV, szukanie pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem, informacje o innych miejscach pomocowych

Jako MOPS chcemy podkreślić rolę w edukacji i wsparciu mieszkańców, pomagając im lepiej zrozumieć system pomocy społecznej i budować bardziej otwarte, wspierające społeczeństwo.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi

Policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Łodzi (Community Policing) przeprowadzą pogadankę na temat pomocy sąsiedzkiej, reagowania na najdrobniejsze wykroczenia, tzw. teoria wybitej szyby, która mówi o tym, że należy reagować na każde najmniejsze zdarzenie, ponieważ obojętność prowadzi do zwiększania skali aktów przestępczych. Zaczyna się od drobnych rzeczy, pierwsza wybita szyba, pierwszy napis, a w konsekwencji przestępcy widząc brak reakcji, zawłaszczają daną przestrzeń. 

---

Autorką grafiki jest Zuzanna Milewska @zolusiowo


www.centrumdialogu.com

https://www.facebook.com/centrumdialogulodz

https://www.instagram.com/centrumdialogu/