Arteria SPOTKANIA ZE SZTUKĄ - wystawa Józefa Chełmońskiego z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych

  • Home
  • Wydarzenia
  • Arteria SPOTKANIA ZE SZTUKĄ - wystawa Józefa Chełmońskiego z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych
Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Listopadowe spotkanie odbędzie się w Narodowym Muzeum w Warszawie. Będziemy oglądać jedna z wystaw czasowych Józefa Chełmońskiego.

W historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku. Chełmoński, romantyk, obdarzony żywiołowym temperamentem, ogromną siłą witalną i poczuciem humoru, tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie.

Układ wystawy odzwierciedla najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: ukazuje go jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Tak zaprojektowana ekspozycja tworzy okazję do nowego, krytycznego spojrzenia na malarstwo Chełmońskiego.
Wystawa stanowi zwieńczenie projektu badawczego realizowanego wspólnie przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Towarzyszy jej katalog dzieł malarskich Józefa Chełmońskiego.

Wydarzenie bezpłatne, uczestnicy pokrywają tylko koszt biletu wstępu do Muzeum (zgodnie z cennikiem Muzeum 25 zł. w przypadku seniorów) oraz bilet pkp


Wydarzenie finansowane ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Koncepcja, prowadzenie: Bartłomiej Jarmoliński który jest artystą, pedagogiem, kuratorem projektów artystycznych. Ma w swym dorobku około 30 wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych i festiwalach w Polsce i zagranicą. Zajmuje się malarstwem, kolażem, fotografią, okazjonalnie realizuje performance. Szczególnie interesuje się Sztuką Polską XIX i XX wieku oraz aktualnie tworzoną. Szczególne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje największy polski symbolista Jacek Malczewski, po którego wystawach wielokrotnie już oprowadzał w muzeach i do którego odnosi się we własnej twórczości. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Data: 15.11 2024

Zbiórka: na dworu Fabrycznym w Łodzi między 8:00-9:00 rano. 9.11 zmienia się rozkład pociągów pkp po tym terminie podamy dokładną godzinę spotkanie

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie
Uczestniczki i uczestnicy: seniorki i seniorzy
Zapisy: sekretariat AOIA tel. 42 633 26 41