Teatr Powszechny

Legionów 21, 91-069 Łódź
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.
  • Akceptuje zwierzęta
  • Dostosowany
  • Parking

Nawiguj z Google


Teatr Powszechny


Opis


Teatr Powszechny w Łodzi jest jednym z najchętniej odwiedzanych teatrów dramatycznych w Polsce. Dyrektorem Teatru jest Ewa Pilawska – dzięki jej wizji Teatr zyskał wyraziste oblicze artystyczne. Filarami Teatru są jej autorskie projekty:

1. Polskie Centrum Komedii („laboratorium” prac nad językiem polskiej komedii) i konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”.
2. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce. Do tej 2020 roku odbyło się XXVI edycji z udziałem najważniejszych twórców z Polski i świata.
3. Koncepcja „Teatru blisko ludzi”, zgodnie z którą Teatr działa z pełną świadomością kontekstu miejsca i kontekstu społecznego. Realizuje szereg inicjatyw rewitalizacyjnych i społecznych – m.in. spektakle dla osób bezrobotnych i emerytów w specjalnej cenie. Teatr organizuje lekcje teatralne i szeroki program edukacyjny oraz prekursorskie projekty Ewy Pilawskiej, które od początku tworzy społecznie – m.in. cykl „Dziecko w sytuacji” (obejmuje spektakle i specjalne warsztaty dla dzieci i młodzieży), a od 2005 roku jedyny w Europie Teatr dla niewidomych i słabo widzących.

W sezonie Teatr Powszechny w Łodzi odwiedza średnio około 150 tysięcy widzów. W czasie trwania pandemii Teatr odnotował rekordową wśród instytucji kultury liczbę odbiorców wszystkich wydarzeń (w tym online) – w 2020 roku około 2,5 miliona osób.

W spektaklach z cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących” widzowie mogą uczestniczyć wspólnie z psem przewodnikiem.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

TEATR DLA NIEWIDOMYCH I SŁABO WIDZĄCYCH
Od 2005 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi realizowany jest  projekt „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”.
Duży nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są wszystkie didaskalia (w każdym spektaklu wprowadzona jest postać didaskaliusza, który czyta informacje na temat wyglądu czy przestrzeni, w której rozgrywa się akcja). W premierach uczestniczą nie tylko osoby niewidome, ale również słabo widzące i niedowidzące, w związku z czym spektakle mają również rozbudowaną sferę choreograficzną i inscenizacyjną.
Widzowie niewidomi przed spektaklami otrzymują programy przygotowane w alfabecie Braille’a.

APLIKACJA MOBILNA TOTUPOINT
To system stworzony na smartfony (zarówno z systemem Android, jak i iOS). Aplikacja podaje informację głosową na temat instytucji, w pobliżu której się znajdujemy. Dane dotyczą topografii terenu, schodów, zakrętów i wszelkich ewentualnych przeszkód. W przypadku Teatru Powszechnego są to informacje o tym, którędy można dotrzeć na widownię Małej lub Dużej Sceny, do kawiarni teatralnej, szatni czy toalet, gdzie znajdują się schody i ile ich trzeba pokonać. 

PĘTLA INDUKCYJNA
Duża Scena Teatru Powszechnego w Łodzi wyposażona jest w pętlę indukcyjną, która umożliwia poprawę jakości odbioru warstwy dźwiękowej spektaklu. Widzowie, którzy korzystają z aparatów dousznych z funkcją pętli, mogą korzystać z opisanego udogodnienia w rzędach od 5. do 19. Ponadto widzowie mają możliwość skorzystania z systemu dla osób niedosłyszących (działającego na podczerwień). Widzom wydawane są słuchawki, które zasięgiem obejmują widownię Dużej Sceny.

Regulamin i warunki

Z Kartą Łodzianina Teatr Powszechny oferuje zniżkę 20% na wszystkie wieczorne własne przedstawienia prezentowane na Dużej Scenie oraz Małej Scenie w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki.

Bilet na przedstawienie z Kartą Łodzianina może nabyć tylko jej właściciel tylko dla siebie.

Aby skorzystać z rabatu:
  1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Łodzianina przed dokonaniem zakupu.
  2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana.
  3. Po pozytywnej weryfikacji Karty Łodzianina otrzymasz rabat.Wydarzenia