Teatr Powszechny

Legionów 21, 91-069 Łódź
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Teatr Powszechny


  • Akceptuje zwierzęta
  • Dostosowany
  • Parking

Nawiguj z Google


Opis

Teatr Powszechny w Łodzi jest jednym z najchętniej odwiedzanych teatrów dramatycznych w Polsce (w sezonie Teatr odwiedza średnio około 150 tysięcy osób). Dyrektorką Teatru jest Ewa Pilawska – dzięki jej wizji Teatr zyskał wyraziste oblicze artystyczne. Filarami Teatru są jej autorskie projekty:

1. Polskie Centrum Komedii („laboratorium” prac nad językiem polskiej komedii) i konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”.

2. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce. Do 2023 roku odbyło się XXIX edycji z udziałem najważniejszych twórców z Polski i świata.

3. Koncepcja „Teatru blisko ludzi”, zgodnie z którą Teatr działa z pełną świadomością kontekstu miejsca i kontekstu społecznego. Realizuje szereg inicjatyw rewitalizacyjnych i społecznych – m.in. spektakle dla osób studentów i emerytów w specjalnej cenie. Teatr organizuje lekcje teatralne i szeroki program edukacyjny oraz prekursorskie projekty Ewy Pilawskiej, które od początku tworzy społecznie – m.in. cykl „Dziecko w sytuacji” (obejmuje spektakle i specjalne warsztaty dla dzieci i młodzieży), a od 2005 roku jedyny w Europie Teatr dla niewidomych i słabo widzących.


Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

TEATR DLA NIEWIDOMYCH I SŁABO WIDZĄCYCH
Od 2005 roku w Teatrze Powszechnym w Łodzi realizowany jest autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej pt. „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”. Został powołany przy współpracy z Panią Teresą Wrzesińską, prezes Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych. Projekt jest realizowany regularnie i będzie kontynuowany w kolejnych sezonach.
Do tej pory zrealizowanych zostało 67 premier. Każda premiera "Teatru dla niewidomych i słabo widzących" to inscenizacja nowego tekstu - dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Widzowie niewidomi uczestniczą za każdym razem w spektaklu stworzonym specjalnie dla nich. Spektakle realizowane w ramach cyklu przygotowywane są specjalnie z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. Duży nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są wszystkie didaskalia (w każdym spektaklu wprowadzona jest postać didaskaliusza, który czyta informacje na temat wyglądu czy przestrzeni, w której rozgrywa się akcja). W premierach uczestniczą nie tylko osoby niewidome, ale również słabo widzące i niedowidzące, w związku z czym spektakle mają również rozbudowaną sferę choreograficzną i inscenizacyjną. Wszystkie spektakle społecznie reżyseruje Ewa Pilawska. Bilety na spektakle z cyklu kosztują 5 groszy.
Widzowie niewidomi przed spektaklami otrzymują programy przygotowane w alfabecie Braille’a.
Za projekt "Teatr dla niewidomych i słabo widzących Ewa Pilawska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych czy Odznaczenie „Przyjaciel Niewidomych”. 

APLIKACJA MOBILNA TOTUPOINT
TOTUPOINT to system stworzony na smartfony (zarówno z systemem Android, jak i iOS). Usprawnia on funkcjonowanie osób niewidomych na wielkomiejskich obszarach. Aplikacja podaje informację głosową na temat instytucji, w pobliżu której się znajdujemy. Dane dotyczą topografii terenu, schodów, zakrętów i wszelkich ewentualnych przeszkód. W przypadku Teatru Powszechnego są to informacje o tym, którędy można dotrzeć na widownię Małej lub Dużej Sceny, do kawiarni teatralnej, szatni czy toalet, gdzie znajdują się schody i ile ich trzeba pokonać. Gdy osoba posiadająca tę aplikację zbliży się do znacznika, urządzenie wygłasza również komunikat dźwiękowy.
Oznaczanie przestrzeni publicznej znacznikami TOTUPOINT jest proste, a jednocześnie niezawodne i funkcjonalne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu system ten to dobry sposób na rozpowszechnianie informacji o topografii i układach przestrzennych różnych miejsc, zabytków, urzędów oraz placówek kultury, które stają się z jego pomocą bardziej bezpieczna dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Korzystanie z systemu jest bezpłatne. Aplikację można pobrać w Sklepie Google oraz App Storze.
Po konsultacji ze środowiskiem osób niewidomych, w Łodzi wybrano miejsca szczególnie ważne dla osób z dysfunkcją wzroku. Jednym z nich jest Teatr Powszechny w Łodzi.

PĘTLA INDUKCYJNA
Duża Scena Teatru Powszechnego w Łodzi wyposażona jest w pętlę indukcyjną, która umożliwia poprawę jakości odbioru warstwy dźwiękowej spektaklu. Widzowie, którzy korzystają z aparatów dousznych z funkcją pętli, mogą korzystać z opisanego udogodnienia w rzędach od 5. do 19. Ponadto widzowie mają możliwość skorzystania z systemu dla osób niedosłyszących (działającego na podczerwień). Widzom wydawane są słuchawki, które zasięgiem obejmują widownię Dużej Sceny.

Regulamin i warunki

Z Kartą Łodzianina Teatr Powszechny oferuje zniżkę 20% na wszystkie wieczorne własne przedstawienia prezentowane na Dużej Scenie oraz Małej Scenie w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki.

Bilet na przedstawienie z Kartą Łodzianina może nabyć tylko jej właściciel tylko dla siebie.

Aby skorzystać z rabatu:
  1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Łodzianina przed dokonaniem zakupu.
  2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana.
  3. Po pozytywnej weryfikacji Karty Łodzianina otrzymasz rabat.