Image

Inauguracja 10 Łódzkich Senioraliów!

W dniu 11 maja na Rynku Manufaktury odbędzie się inauguracja jubileuszowych 10 Łódzkich Senioraliów podczas której Prezydent Miasta Łodzi przekaże seniorom klucz do bram miasta, rozpoczynając tym samym obchody Majowych Dni Seniorów.

Wzorem lat poprzednich w trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora będą mieli zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

Ukoronowaniem wydarzenia będzie koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów. Ten legendarny rockman, współtwórca Budki Suflera, spełniony muzyk solowy właśnie rozpoczął jeden z najważniejszych okresów w swojej scenicznej drodze. Przed nim jubileuszowy rok, pełen koncertów i muzycznych wydarzeń, którym uczci 55 – lecie swojej kariery artystycznej.

Na odwiedzających przez cały czas trwania wydarzenia, tj. w godzinach 11:00 – 20:00, czekać będą liczne atrakcje.   

W namiotach partnerów będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach malowania na tkaninach, gimnastyce umysłu, szkoleniu z automasażu dłoni z elementami refleksologii, czy grze miejskiej w formie questingu związanego z architekturą i przestrzenią Manufaktury, a także  zagrać w cymbergaja, piłkarzyki, a nawet w gigantycznego chińczyka i Jengę XXL. Dla fanów aktywności w plenerze partnerzy przeprowadzą szkolenia z prawidłowej techniki nordic walking i tzw. slow joggingu.

W strefie poświęconej zdrowiu wykonywane będą bezpłatne badania i pomiary, w tym: badanie poziomu cukru, ciśnienia tętniczego krwi, saturacji, glikemii, BMI, WHR oraz ocena jakości snu. W wybranych namiotach będzie można również skorzystać z konsultacji fizjoterapeutów, farmaceutów i psychologa klinicznego, a także wziąć udział w prezentacji fantomu geriatrycznego do nauki opieki nad osobą starszą. W namiotach Miejskich Centrów Medycznych będzie przeprowadzana ocena ryzyka złamania osteoporotycznego przy wykorzystaniu narzędzia FRAX oraz kwalifikacja do nowego projektu Miasta - NIE ŁAM SIĘ! Program wczesnego wykrywania osteoporozy.

Na scenie wystąpią znane i lubiane seniorskie grupy kabaretowe, taneczne oraz wokalne 60+.

Szczegółowy wykaz artystów oraz wystawców znajduje się na stronie: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/lodzkie-senioralia/

Po uroczystym otwarciu 10 Łódzkich Senioraliów rozpocznie się cykl wydarzeń odbywających się na terenie całego miasta. W dniach 12 maja – 24 maja 2024 r. mieszkańcy Łodzi będą mieli okazję wziąć udział w ponad 400 wydarzeniach przygotowanych przez Miasto i 120 partnerów projektu.

Szczegółowy harmonogram 10 Łódzkich Senioraliów znajduje się w informatorze, który będzie dostępny m.in. w miejskich przychodniach, Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora, filiach Miejskiej Strefy Kultury, punktach informacji Urzędu Miasta Łodzi oraz siedzibie organizatora przy ul. Zachodniej 47. Będzie można otrzymać go również w strefie namiotów na Rynku Manufaktury podczas inauguracji. Elektroniczną wersję można pobrać ze strony: www.uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/lodzkie-senioralia/

Patronat medialny nad tegoroczną edycją projektu objęła ogólnopolska Gazeta „Senior”.

Bieżące informacje o Łódzkich Senioraliach są zamieszczane
na stronie www.uml.lodz.pl/seniorzy oraz miejskim profilu dla osób 60+: www.fb.com/SeniorzywLodzi

Zachęcamy również do kontaktu z koordynatorem projektu:
42 638 47 30 dlaseniorow@uml.lodz.pl 
(Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej)