Centralne Muzeum Włókiennictwa

Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Nawiguj z Google


Centralne Muzeum Włókiennictwa


Opis

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ulokowane w jednym z najważniejszych w kraju zabytków architektury przemysłowej – Białej Fabryce Ludwika Geyera, jest największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym, angażując się w interdyscyplinarne projekty. Posiada imponującą kolekcję obiektów związanych z historią włókiennictwa, bogate i zróżnicowane zbiory tkaniny przemysłowej, artystycznej, odzieży i akcesoriów z różnych okresów. Od 1972 r. cyklicznie organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny – najstarszą i najważniejszą wystawę związaną ze medium tkaniny.

Dzięki unikalnym w skali kraju zbiorom, muzeum jest organizatorem wielu wystaw i wydarzeń skupionych wokół działalności wybitnych twórców tkaniny artystycznej oraz ekspozycji poświęconych modzie. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wystawy takie, jak „Metamorfizm” Magdaleny Abakanowicz, „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” czy „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” prezentująca obiekty z kolekcji projektanta oraz powojennych paryskich mistrzów haute couture.

Miłośnicy dawnej Łodzi przemysłowej mogą zwiedzić multimedialną wystawę stałą „Kotłownia – Muzeum Interaktywne”, która za pomocą filmów i animacji przedstawia proces produkcji włókienniczej i jego ewolucję.

Muzeum posiada także bogatą ofertę warsztatów i zajęć edukacyjnych skierowanych dla dzieci i dorosłych, w trakcie których – poprzez swobodną ekspresję i eksperymentowanie – uczestnicy sami tworzą i poznają szeroko pojętą sztukę. Od 2009 r. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest gospodarzem „Geyer Music Factory” - cyklu letnich koncertów, które na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń. Latem na dziedzińcu Białej Fabryki odbywają się również pokazy kina plenerowego. Na tyłach muzeum mieści się Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawny Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej). Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Pięć drewnianych domów wypełnia wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Do budynku prowadzą dwa wejścia od ul. Piotrkowskiej 282 oraz od strony ul. Milionowej (obecnie nieczynne dla zwiedzających). Wszystkie wejścia do Muzeum są usytuowane na poziomie 0 – nie trzeba pokonywać schodów, aby dostać się do Muzeum. W budynkach A, B, C oraz D zamieszczone są windy, dające bezpośredni dostęp do sal wystawienniczych, sali edukacyjnej i konferencyjnej, biblioteki. W każdym z budynków znajdują się także toalety dla osób z niepełnosprawnością. Budynek willi zlokalizowany na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej również został wyposażony w windę. W budynku Kotłowni zapewniono następujące udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością: na klatce schodowej zostały zamontowane kontrastowe oznaczenia krawędzi stopni, na drzwiach toalet zostały zamieszczone tabliczki możliwe do odczytania za pomocą dotyku, przy wejściach na wystawę oraz w kasie Muzeum zostały zamieszczone informacje dla odwiedzających o wykorzystaniu na wystawie mrugającego światła, mogącego stanowić zagrożenie ataku dla osób z epilepsją fotogenną. Na terenie Muzeum znajdują się pylony informacyjne z opisami w języku Braille’a.

Regulamin i warunki

20% zniżki na bilet wejścia na wystawy stałe.
Aby skorzystać z rabatu:
  1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Łodzianina przed dokonaniem zakupu.
  2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana.
  3. Po pozytywnej weryfikacji Karty Łodzianina otrzymasz rabat.