Centralne Muzeum Włókiennictwa

Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Centralne Muzeum Włókiennictwa


Nawiguj z Google


Opis

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ulokowane w jednym z najważniejszych w kraju zabytków architektury przemysłowej – Białej Fabryce Ludwika Geyera, jest największym w Europie i unikalnym w skali świata muzeum poświęconym włókiennictwu. Prowadzi działalność o charakterze naukowo-badawczym, kulturalnym i edukacyjnym, angażując się w interdyscyplinarne projekty. Posiada imponującą kolekcję obiektów związanych z historią włókiennictwa, bogate i zróżnicowane zbiory tkaniny przemysłowej, artystycznej, odzieży i akcesoriów z różnych okresów. Od 1972 r. cyklicznie organizuje Międzynarodowe Triennale Tkaniny – najstarszą i najważniejszą wystawę związaną ze medium tkaniny. W październiku 2022 roku rusza kolejna, 17. edycja wydarzenia, która za każdym razem przyciąga setki artystów z całego świata.

Dzięki unikalnym w skali kraju zbiorom, muzeum jest organizatorem wielu wystaw i wydarzeń skupionych wokół działalności wybitnych twórców tkaniny artystycznej oraz ekspozycji poświęconych modzie. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wystawy takie, jak „Metamorfizm” Magdaleny Abakanowicz, „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” czy „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” prezentująca obiekty z kolekcji projektanta oraz powojennych paryskich mistrzów haute couture.

W Muzeum można obejrzeć wystawę stałą MIASTO-MODA-MASZYNA, która jest wielowątkową opowieścią o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. To historia o energii i dynamice miasta będącego w nieustannym ruchu, o jego wzlotach i upadkach oraz transformacjach warunkujących życie jego mieszkańców. Na ekspozycję składają się trzy wątki tematyczne, trzy piętra i licząca ponad 2 500 m² przestrzeń wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji CMWŁ.

Na wystawie „Sala maszyn w ruchu” można natomiast usłyszeć zabytkowe krosna przy pracy, a tym samym poczuć niepowtarzalny klimat sali fabrycznej minionych czasów oraz realia niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza, gdzie codzienny znój, mozół, kurz i szum wyznaczały powtarzalny rytm pracy.

Ważną częścią Muzeum jest Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawny Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej). Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Pięć drewnianych domów wypełnia wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Instytucja posiada także bogatą ofertę warsztatów i zajęć edukacyjnych skierowanych dla dzieci i dorosłych, w trakcie których – poprzez swobodną ekspresję i eksperymentowanie – uczestnicy sami tworzą i poznają szeroko pojętą sztukę.
 
Od 2009 r. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest gospodarzem „Geyer Music Factory” - cyklu letnich koncertów, które na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń. Latem na dziedzińcu Białej Fabryki odbywają się również pokazy kina plenerowego.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Do budynku prowadzą dwa wejścia od ul. Piotrkowskiej 282 oraz od strony ul. Milionowej (obecnie nieczynne dla zwiedzających). Wszystkie wejścia do Muzeum są usytuowane na poziomie 0 – nie trzeba pokonywać schodów, aby dostać się do Muzeum. W budynkach A, B, C oraz D zamieszczone są windy, dające bezpośredni dostęp do sal wystawienniczych, sali edukacyjnej i konferencyjnej, biblioteki. W każdym z budynków znajdują się także toalety dla osób z niepełnosprawnością. Budynek willi zlokalizowany na terenie Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej również został wyposażony w windę. W budynku Kotłowni zapewniono następujące udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością: na klatce schodowej zostały zamontowane kontrastowe oznaczenia krawędzi stopni, na drzwiach toalet zostały zamieszczone tabliczki możliwe do odczytania za pomocą dotyku, przy wejściach na wystawę oraz w kasie Muzeum zostały zamieszczone informacje dla odwiedzających o wykorzystaniu na wystawie mrugającego światła, mogącego stanowić zagrożenie ataku dla osób z epilepsją fotogenną. Na terenie Muzeum znajdują się pylony informacyjne z opisami w języku Braille’a.

Regulamin i warunki

10% zniżki na bilet wejścia na wystawy stałe.
Aby skorzystać z rabatu:
  1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Łodzianina przed dokonaniem zakupu.
  2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana.
  3. Po pozytywnej weryfikacji Karty Łodzianina otrzymasz rabat.