Image

Light.Move.Festival 2021

Festiwal światła znów w mieście! W dniach 24-26.09 Łódź rozświetlą kolorowe projekcje i iluminacje, a ulice wypełnią się dźwiękami muzyki.


W ostatni weekend września budynki, parki oraz place miasta zostaną uświetnione mappingami 3D, interaktywnymi instalacjami artystycznymi, VJingiem oraz choreografiami tworzonymi przez polskich i międzynarodowych artystów.

Już od 11 lat Fundacja Lux Pro Monumentis tworzy festiwal światła w Łodzi. Tegoroczna edycja nie kieruje się jednak jedynie tradycją, ale szuka nowatorskich rozwiązań adekwatnych do obecnej sytuacji. Dbając o bezpieczeństwo widzów, teren festiwalowy jest bardziej rozległy niż w poprzednich latach, nadal skupiając się na Śródmieściu. Dodatkowo część atrakcji programowych będzie relacjonowana online.

Główne widowisko rozegra się na Rondzie Solidarności. Zobaczymy tam zachwycający mapping autorstwa francuskich artystek, wyświetlony na monumentalnym Kościele Świętej  Teresy. Widowisko wzbogaci spektakl taneczny na żywo.
Instalacje i projekcje międzynarodowych artystów obejmą także tereny łódzkich parków, ulicę Piotrkowską oraz Nowe Centrum Łodzi. Jedną z atrakcji będzie instalacja interaktywna LNLO „Talk to me”, za pomocą której odwiedzający mogą ze sobą rozmawiać. Głosy zamieniają się w światło przemieszczające się z jednego krańca do drugiego. Artyści z Francji podejmują zagadnienie jak dokładnie technologia może oddać nasze uczucia w relacjach bezkontaktowych oraz czy ingeruje w nasze przekazy.

Uwagę zwraca projekt Thomas Voillaume “Face”. To interaktywna instalacja, która oferuje publiczności możliwość cyfrowego połączenia się z rzeźbą o wysokości 4,5 metra. Na popiersiu rzeźby wyświetla się powiększone, wzbogacone filtrami odbicie twarzy widza, przypominając efekt zniekształconego lustra.  
Claudia Reh z Berlina zaprezentuje proces tworzenia obrazu oraz pracę analogowych projektorów za pomocą projekcji “Open spaces”. Poszczególne obrazy i nakładki będą tworzone ręcznie i montowane na miejscu wraz z widzami w dzieło, które pokryje budynek jak druga skóra.

Wydarzeniem muzycznym tego roku będzie koncert L.U.C wraz z Rebel Babel Ensemble, z którymi gościnnie wystąpią Paulina Przybysz i Bovska.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji są Połączenia. LMF 2021 chce eksplorować zagadnienie miejsca człowieka w nowoczesnym świecie oraz więzach i relacjach jakie rozwija, zarówno z innymi ludźmi, jak i środowiskiem, przestrzenią i światem cyfrowym.
Dlatego też Organizator inauguruje nowe kategorie festiwalu: LMF EDU (gdzie uczestnicy mogą posłuchać wykładów inspirujących mówców i specjalistów w dziedzinie architektury, urbanistyki, nowych technologii i designu) oraz LMF FILM (kino festiwalowe prezentujące filmy dokumentalne wyselekcjonowane przy współpracy z Docs Against Gravity, poruszające temat nowych technologii, psychologii). Sekcje LMF EDU oraz FILM będą gościć w intrygującej, zabytkowej przestrzeni EC1, które staje się nowym partnerem tegorocznej edycji.
Weź udział w LMF 2021, gdzie będziesz mógł/mogła zachwycić się sztuką światła dostępną na wyciągnięcie ręki. Pełny program znajdzie się na Facebooku i Instagramie Light Move Festival oraz na stronie www.lmf.com.pl