Wieczory dla dorosłych w Centrum Nauki i Techniki EC1.

  • Home
  • Wydarzenia
  • Wieczory dla dorosłych w Centrum Nauki i Techniki EC1.
Czy agencje kosmiczne równa się NASA? Jakie są pandemiczne fakty i mity na temat szczepionek? Co to znaczy, że kosmetyki są bio albo vege?

Centrum Nauki i Techniki EC1 to fascynująca podróż przez dzieje ludzkiej cywilizacji. Opowieść, która zaczyna się od pierwszych intuicyjnych prób zrozumienia świata, aż po kosmiczne podróże i postawienie przez ludzi stóp na powierzchni Srebrnego Globu. Zapraszamy na cykl spotkań, podczas których wspólnie przejdziemy przez różnorodne naukowe zagadnienia, które są stale obecne w życiu każdego z nas. Niektóre w całkiem oczywisty, inne w nieco bardziej subtelny sposób. O czym między innymi porozmawiamy?

18.06.2021
„Agencje kosmiczne to nie tylko NASA”
Krzysztof Rumieniecki (Planetarium EC1)


Specjalny pokaz przedstawiający historię astronautyki jakiej nie znamy. Nie tylko Stany Zjednoczone podbijały kosmos. Swoje programy kosmiczne miało (i nadal ma) wiele innych państw, których często nie kojarzymy z osiągnięciami w tej akurat dziedzinie nauki. Przez dziesięciolecia ich osiągnięcia były przemilczane lub marginalizowane. Warto jednak o nich pamiętać,  o czym przekonamy Was na specjalnym pokazie 18 czerwca.

01.07.2021
„Skąd się wzięła muzyka?”
Marek Pisarski (Dział Naukowo-Dydaktyczny CNiT EC1)


Czym jest muzyka? Jakie jest jej znaczenie w kulturze? Dlaczego nasze ulubione utwory są zbudowane z tych samych zaledwie dwunastu dźwięków? Na te i inne pytania odpowiemy podczas pokazów i warsztatów, podczas których zrekonstruujemy między innymi legendarne doświadczenie z monochordami słynnego Pitagorasa z Samos (VI-V w. p.n.e.).

08.07.2021
„Szczepionki bez tajemnic - fakty i mity”
Daria Gładysz (Dział Naukowo-Dydaktyczny CNiT EC1)


Pandemia koronawirusa dotknęła nas wszystkich. Jest naszą codziennością już od ponad roku a mimo to w wielu sprawach mamy nadal więcej pytań niż odpowiedzi. Dlatego zapraszamy Państwa na spotkanie na  temat wirusów i szczepionek. W wieczornej scenerii zabytkowej elektrociepłowni spróbujemy znaleźć odpowiedzi przynajmniej na niektóre z tych pytań. Dowiemy się jak atakują nas wirusy oraz czy wnikają w nasze geny? Poznamy rodzaje szczepionek i ich działanie. Zastanowimy się także jak wzmocnić swoją odporność w trudnych czasach.

15.07.2021
„Wieczór z twórczością Kieślowskiego”
Małgorzata Brożek (NCKF)
Projekcja i działania wokół wystawy Narodowego Centrum Kultury Filmowej.


Multimedialna i interaktywna ekspozycja edukacyjno-upowszechniająca poświęcona twórczości Krzysztofa Kieślowskiego koncentruje się na wielkich pytaniach zadawanych przez bohaterów jego filmów, co podkreśli uniwersalność i doniosłość podejmowanych przez reżysera tematów moralno-etycznych. Podczas narracyjnej wędrówki podążymy drogą artystyczną reżysera – począwszy od dzieciństwa, przez studia w łódzkiej Filmówce, pierwsze dokumenty i fabuły, po sukcesy jego filmów na arenie międzynarodowej. Różnorodność eksponatów, wśród których znajdą się oryginalne dokumenty, obiekty, fotografie, nagrody, pamiątki, pozwoli nam zanurzyć się w głębię świata filmów dokumentalnych i fabularnych reżysera. Wiele z tych dokumentów i obiektów techniki filmowej zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy.

22.07.2021
„Wyścig zbrojeń a wyścig kosmiczny”
Wojciech Niewiadomski i Witold Rozdół (Planetarium EC1)


Od czasu opracowania pierwszych rakiet na paliwo ciekłe, wielkie nadzieje związane z uzbrojeniem pokładano w pociskach balistycznych i technologii satelitarnej. Dlatego wyścig militarny między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim stanowił w ubiegłym stuleciu najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi przemysłu kosmicznego. Przedstawimy, jak rywalizacja światowych mocarstw zapoczątkowała trwający po dziś dzień podbój przestrzeni kosmicznej, a także jak technologia, którą pierwotnie opracowano dla wojskowych satelitów, znalazła również cywilne zastosowanie.

29.07.2021
„Kołami po Księżycu: trzecie i czwarte lądowanie na Srebrnym Globie”
Agnieszka Włodarczyk i Witold Rozdół (Planetarium EC1)


Wyścig na Księżyc dobiegł końca. Amerykanom udało się wyprzedzić Związek Radziecki, a Neil Armstrong jako pierwszy postawił stopę na powierzchni Srebrnego Globu. To jednak dopiero początek tej historii. Astronauci misji Apollo 14 i 15 dokonali wielu ciekawych odkryć, a ich podróż była niemniej fascynująca od tej, którą odbył Armstrong, Aldrin i Collins.

05.08.2021
„Opowieści o dawnej Łodzi, snuta w samym centrum miasta”
Krzysztof Olkusz „Absolutnie Turystycznie”


O tym, że Łódź potrafi zachwycić podczas spacerów jej ulicami, woonerfami, parkami, może się przekonać każdy mieszkaniec miasta oraz turysta . Ale czym innym jest wędrować poziomem zero, a czym innym zobaczyć panoramę Łodzi z samego jej serca! Zapraszamy na niezwykłą opowieść o dawnym „Kominogrodzie” z tarasu na kominie! (No, dobra, dobra - chłodni kominowej). Zobaczcie z nami jak wygląda łódzki Manhattan, jak bardzo mamy zielone miasto i - najważniejsze: czy Łódź jest rzeczywiście płaska jak naleśnik?
Wraz z przewodnikiem łódzkim, Krzysztofem Olkuszem, poznamy mniej znane oblicze Łodzi z jedynego punktu widokowego w centrum miasta!

Wersja w przypadku deszczu:
Kiedy deszcze niespokojne przeszkadzają w podziwianiu panoramy, nie załamujemy rąk, tylko rozpoczynamy wodną opowieść o... łódzkich rzekach! Czy wiecie, że oprócz młynów, nasze strugi były wykorzystywane do wodolecznictwa? A to nie koniec niesamowitych niespodzianek z łódzkimi rzekami w tle. Zapraszamy na zanurzenie się w Sokołówce, Olechówce i przede wszystkim Bzurze!
PS
Nie bójcie się - są czyste!

12.08.2021
„Kosmetyki 100% bio – od opakowania po zawartość”
Ewelina Niedzielska


Może zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy w kosmetykach, których używasz na pewno nie ma takich składników jak: oleje mineralne i pochodne ropy naftowej, parabeny, karbomery lub glikol polimerowy? Czy wiesz, o czym świadczą na opakowaniach kremów skróty: eko, bio, vege? Na te i wiele innych pytań odpowie Nasz ekspertka Ewelina Niedzielska, twórczyni marki „Lovish”. Odczarujemy mit o tym, że kosmetyki są tylko dla kobiet, dlatego będzie nam niezmiernie miło gościć na spotkaniu również Panów.

19.08.2021
„Kolory Chemii”
Małgorzata Kuligiewicz  i Dominik Stempel (Dział Naukowo-Dydaktyczny CNiT EC1)


Podczas tego spotkania wspólnie przeprowadzimy doświadczenia, które suchą teorię przekształcą w świetną zabawę. Zobaczymy, że chemia to nie tylko wzory i formułki, które należy zapamiętać. Udowodnimy, że potrafi być barwna i zaskakująca!
W czasie spotkania poznamy prawie wszystkie jej kolory, podziwiając piękno chemicznych ogrodów. A wszystko to odbędzie się w scenerii zabytkowej łódzkiej elektrowni z początku XX w.

26.08.2021
Chrupiąca skórka + miękkie, pachnące wnętrze = pyszny, domowy chleb na zakwasie.
Justyna Zielińska Dietetyk TCM


Podczas warsztatów chlebowych dowiemy się, jak upiec w domu z wieloletniego zakwasu chleb, o ogromnej sile zdrowotnej, na zawsze żegnając głęboko mrożone pieczywo ze sklepów.

Uczestnicy warsztatów:
•    Zapoznają się z wiedzą na temat zakwasu, dokarmiania zaczynu, wyrabiania ciasta i pieczenia,
•    Szczegółowo przeanalizujemy przepis na domowy wypiek,
•    Uczestnicy poznają rodzaje i typy mąk odpowiednie do wypieku chleba
•    Dodatki które można dodać do chleba
•    Urządzenia przydatne w kuchni do wykonania chleba, misy, dzieża, młynek drewniany do ziaren oraz inne niezbędniki domowego piekarza
•    Wspólnie wykonamy pokaz jak przygotować chleb
•    Na warsztatach odbędzie się degustacja chleba wykonanego wg przepisu, który poznają uczestnicy
•    Uczestnicy otrzymają również przepisy na przepyszne pasty roślinne oraz będzie można degustować pastę roślinną podczas warsztatu
•    Dla chętnych rozdamy wieloletni zakwas od grupy Pogotowie Zakwasowe – prosimy o przyniesienie małego (min. 200ml) zakręcanego słoiczka.

Wieczory dla dorosłych
Godziny: 19:00-21:00
Miejsce: Centrum Nauki i Techniki EC1
centrumnaukiec1.pl
facebook.com/centrumnaukiec1


Więcej informacji
Michał Kędzierski
m.kedzierski@ec1lodz.pl
539 997 692