ŁÓDZKIE SENIORALIA

Głównym celem organizowanych od 2014 r. Łódzkich Senioraliów jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał. W organizację wydarzenia włączają się co roku łódzkie organizacje pozarządowe, instytucje, podmioty działające na rzecz osób starszych oraz partnerzy Miejskiej Karty Seniora. W trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora mają zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej. ŁÓDZKIE SENIORALIA 2023

https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/lodzkie-senioralia/

13 maja 2023 wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla Seniorów organizowanych przez Miasto Łódź we współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i firmami. Partnerów projektu. Dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów tradycyjnie otworzy uroczysta inauguracja połączona ze strefą wystawienniczą i występem gwiazdy. Szczegółowy program IX Łódzkich Senioraliów ukaże się w maju w bezpłatnym informatorze.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ łączy się z obchodami 600-lecia naszego miasta. W takcie trwania Łódzkich Senioraliów zaprosimy Was do wspólnego świętowania tej okrągłej rocznicy w sportowym stylu!
13.05.2023 - UROCZYSTA INAUGURACJA + KONCERT ALICJI MAJEWSKIEJ Z WŁODZIMIERZEM KORCZEM I WARSAW STRING QUARTET

Rynek Manufaktury, ul. Drewnowska 59

Program
W tym dniu Prezydent Miasta Łodzi przekaże Seniorom klucze do bram miasta i dokona oficjalnego otwarcia Łódzkich Senioraliów. Na scenie odbędą się występy wokalne, taneczne i kabaretowe prezentowane przez grupy seniorskie, międzypokoleniowe i partnerów wydarzenia. Przez cały czas trwania wydarzenia do dyspozycji odwiedzających będzie strefa wystawiennicza, w której odwiedzający będą mogli skorzystać m.in. ze zróżnicowanej oferty badań, warsztatów, zajęć ruchowych, porad i wielu innych atrakcji organizowanych przez partnerów wydarzenia.

Dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami:
W ramach inauguracji organizator zapewni podesty dla osób poruszających się na wózkach oraz tłumacza języka migowego, który będzie widoczny na dwóch dużych ekranach.

Obchody 600-lecia Łodzi w trakcie inauguracji:
ZUMBA 60+ - Próba ustanowienia rekordu w jednoczesnym tańcu zumby przez jak największą ilość osób w wieku 60+. Na terenie naszego kraju ww. rekord był wielokrotnie pobity, ale nigdy nie zorganizowano takiego maratonu wyłącznie dla osób 60+. Misja - 600 seniorów tańczących zumbę na 600-lecie Łodzi. Organizator zapewnia wsparcie instruktorów. Rozpoczęcie „treningu” (nauka prostego układu) o godz. 11:00 na Rynku Manufaktury.


 

14.05 - 26.05.2023 - CYKL WYDARZEŃ DLA SENIORÓW

Cała Łódź

Program:
Wzorem poprzednich lat na program Łódzkich Senioraliów, składać się będą wydarzenia podzielone na 5 kategorii: edukacja, kultura, sport/ rekreacja, porady/drzwi otwarte i zdrowie. W programie poprzednich edycji znalazły się m.in.: badania, wykłady, wycieczki, zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne i edukacyjne, drzwi otwarte, spektakle, seanse filmowe, pokazy, porady specjalistów i wiele innych wydarzeń na terenie całego Miasta.

Obchody 600-lecia Łodzi w trakcie Łódzkich Senioraliów
600 km na 600-lecie Łodzi - w trakcie trwania Łódzkich Senioraliów (od 13 do 26 maja włącznie) uczestnicy zajęć organizowanych przez Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora przejdą łącznie 600 km. Każdy zainteresowany będzie mógł dołączyć do wyzwania! Więcej informacji wkrótce.

Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Kinematografii po raz kolejny dla łódzkich Seniorów!  Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Łódź filmowa”, warsztaty w studiu dźwiękowym, wyjątkowy spacer ulicą Przędzalnianą czy wspólne odkrywanie pracy muzealników? Będzie się działo! Jedne z warsztatów zaproponowanych w ramach tegorocznej edycji Senioraliów - Filmy na ścianie i na ekranie są efektem wyjazdów pracowników Działu Edukacji i Kultury Filmowej Muzeum Kinematografii w Łodzi w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych. 26.05.2023 – SPORTOWE ZAKOŃCZENIE

Arturówek

Program:
W ramach zakończenia IX Łódzkich Senioraliów odbędzie się impreza plenerowa, podczas której zaprosimy uczestników do udziału w marszu nordic walking połączonym z wyjątkową grą terenową. Uczestnicy wydarzenia będą mogli korzystać również z badań profilaktycznych i porad specjalistów.

Obchody 600-lecia Łodzi w trakcie zakończenia Łódzkich Senioraliów
Łódzka gra terenowa - w ramach zakończenia Łódzkich Senioraliów na trasie marszu zostaną rozmieszczone punkty tematyczne, przy których uczestnicy będą rozwiązywać zadania związane z historią Łodzi.