- Home
- Wydarzenia
- Luty w Teatrze Powszechnym
Bilety ze zniżką można kupić w kasie Teatru.
Szczegóły na https://powszechny.pl
W lutym w ramach zniżki w Teatrze Powszechnym w Łodzi będzie można obejrzeć spektakle:
„Szalone nożyczki” 7 lutego o 19:00
"Proszę do mnie podejść… i zapytać o co chcecie…być może pomoże nam to w śledztwie. Przypuszczam, że macie państwo własne poszlaki, które pomogą rozwikłaniu sprawy. (…) Świadkowie będą mogli bezpośrednio zadawać pytania podejrzanym".
Jedna z najchętniej oglądanych łódzkich komedii. Ciągle zapełniająca widownię Powszechnego. Salon fryzjerski „Szalone nożyczki” prowadzony przez mistrza grzebienia i – rzecz jasna – nożyczek, Ola Boskiego i Jacquesa Wyczesanego odwiedziło już ponad 400 000 osób. Salon słynie z doskonałej obsługi i profesjonalnych usług, niestety na jego nienaruszonej reputacji pojawia się skaza – morderstwo w sąsiadującym z salonem mieszkaniu dokonane przez nieznanego sprawcę. Podejrzani są zarówno pracownicy salonu, jak i jego klienci. I tu do akcji wkraczają… Widzowie. To Państwo biorąc czynny udział w śledztwie wskazują winnego, to dzięki Wam dzielni policjanci mogą odtworzyć feralne zdarzenie z najdrobniejszymi szczegółami, to wreszcie Państwo, Widzowie, decydujecie o zakończeniu sztuki.
Autor: Paul Pörtner
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Marcin Sławiński
Scenografia: Katarzyna Jarnuszkiewicz/Krzysztof Kelm
Obsada: Barbara Lauks, Beata Ziejka, Jakub Kotyński/Jakub Firewicz, Andrzej Jakubas, Piotr Lauks, Artur Majewski
Prapremiera polska: 27 marca 1999 r.
„Dotknąć pustki” 9 lutego o 19:15
Na wysokości kilku tysięcy metrów, w miejscach surowych i prawie niedostępnych dla ludzi, panują nie tylko inne warunki atmosferyczne, ale obowiązują też inne zasady. Wspinaczka wysokogórska narzuca nowe reguły. Czy zgodnie z nimi partner wspinaczkowy jest przyjacielem czy tylko towarzyszem wyprawy? Co, jeśli życie drugiej osoby zależy od nas? Co zrobić w sytuacji, kiedy - aby przeżyć - musimy pozbawić drugą osobę szansy na przetrwanie?
„Dotknąć pustki” Davida Craiga to adaptacja fascynującego pamiętnika Joe Simpsona – alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. To uniwersalna opowieść o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach i samotności. O naszej cywilizacji i braku kontaktu z samym sobą. Czego pragniemy? Za czym gonimy? Czego nam brakuje a przed czym uciekamy? To opowieść o trudnych wyborach, o determinacji, przyjaźni, o pasji i życiu na krawędzi. Ale przede wszystkie o potrzebie wolności. Każdy z nas codziennie próbuje zdobyć swój własny szczyt – jaki jest Twój?
Na podstawie książki Joe Simpsona
Adaptacja: David Greig
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Światła: Łukasz Broniewski
Współpraca muzyczna: Bartosz Adamiak
Obsada: Monika Kępka, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki
„Kto chce być Żydem?” 14 lutego o 19:15
Czarna komedia "Kto chce być Żydem?" w reżyserii Jacka Braciaka opowiada historię rodzinnego spotkania, które nieoczekiwanie obnaża słabości, lęki i zaszłości. Autor sztuki Marek Modzelewski jak zwykle wkłada kij w mrowisko. Portretuje inteligencką rodzinę, która – choć nie chce się do tego przyznać – nie jest wolna od uprzedzeń, kabotynizmu i głęboko zakorzenionego myślenia stereotypami. Jak wykształceni, „obyci” ludzie zareagują, gdy jedno z nich ogłosi, że postanawia przejść na judaizm? Modzelewski stawia przed nami lustro, w którym precyzyjnie odbija się obraz społeczeństwa.
„Sztuka Modzelewskiego jest świetnie napisana i dla mnie jest szczególna, bo porusza wiele kwestii, które mnie od lat zajmują. Żydowskość, tożsamość, nietolerancja, rodzina, miłość – można by długo wymieniać. W wielu kwestiach ta sztuka jest dotkliwa, stawia przed nami lustro. Ale żeby się w tym lustrze przejrzeć, dokonać wiwisekcji, trzeba mieć odwagę na tę konfrontację” – zaznacza Braciak. „Moim zdaniem sztuka «Kto chce być Żydem?» oddziałuje na wielu poziomach, w jej realizacji ważna jest dla mnie równowaga pomiędzy serio a buffo, powagą a ironią. Często o kwestiach bardzo poważnych można mówić, posługując się poczuciem humoru, dystansem, żartem” – dodaje.
Recenzje:
"Jacek Braciak rewelacyjnie zadebiutował jako reżyser spektaklu «Kto chce być Żydem?» Marka Modzelewskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. [...] Świetnie grają aktorzy: nie bronią swoich postaci, tylko czynią z nich ludzi pełnych niekonsekwencji, bo tacy jesteśmy. Jednych lubimy, innych krytykujemy, co jak pokazuje finał wymaga bezkompromisowości również wobec siebie [...]" (Jacek Cieślak, "Rzeczpospolita")
"Ewa Pilawska z sukcesem i poświęceniem zamienia łódzką scenę w dom komedii i udowadnia, jak wiele może mieścić w sobie ten w Polsce pogardliwie traktowany gatunek. „Kto chce być Żydem?” Braciaka w założeniach Pilawskiej mieści się idealnie. Z początku wywołuje śmiech, bawi znakomicie napisanymi dialogami, ale od pierwszej sceny budzi podskórny niepokój. […] Aktorzy Powszechnego grają znakomicie. Nie idą w gagi, wolą półtony. Ważniejsza jest aura postaci niż mówienie wprost. […] Łódzkie „Kto chce być Żydem?” daje satysfakcję na wielu polach. Bo można wystawiać Modzelewskiego na różne sposoby, bo Braciak udowodnił, że ma słuch do literatury, uważność i czułość wobec aktorów i jest fachowcem pełną gębą. Bo to komedia i nie komedia w jednym. Gustaw Holoubek powtarzał, że granica między buffo i serio w teatrze mieści się na ostrzu noża" (Jacek Wakar, miesięcznik "Kraków i świat")
"To jeden z najlepszych spektakli Powszechnego z ostatnich lat. Warto go obejrzeć - i dla dobrego aktorstwa, i inteligentnej rozrywki" (Izabella Adamczewska, "Gazeta Wyborcza")
Autor: Marek Modzelewski
Reżyseria: Jacek Braciak
Scenografia: Witek Stefaniak
Kostiumy: Ewa Helman-Szczerbic
Obsada: Monika Kępka, Diana Krupa, Beata Ziejka, Marek Kasprzyk, Adam Marjański, Arkadiusz Wójcik
„Na całe życie” 16 lutego o 19:00
Spektakl opowiada historię czterech małżeństw, które dowiadują się, że ich śluby są nieważne, albowiem udzielił ich człowiek jedynie udający księdza. Mają jednak okazję po raz kolejny stanąć przed ołtarzem i odnowić, teraz z pełną mocą, swoje przysięgi. Sytuacja staje się więc szansą do przyjrzenia się swoim związkom. Czy na pewno decyzja o ślubie była słuszna? Czy to z nią/nim chcą spędzić resztę życia? Czy małżeństwo okazało się gwarantem szczęścia i spełnieniem oczekiwań?
Sztuka skłania do refleksji na temat relacji w związkach, stawia pytania o naszą hipokryzję i egoizm. Włoska słodko-gorzka komedia Paolo Costelli nie szuka oczywistego śmiechu, ale raczej namysłu nad naszą kondycją.
"To spektakl o tym, że w naszym życiu nic nie jest stałe ani stabilne. O tym, że właściwie nigdy nie wiemy skąd i w jakiej postaci spadnie na nas nagły cios, który wywraca nasze życie do góry nogami i po którym trudno się pozbierać. W spektaklu mamy do czynienia z rewolucją, którą dotyczy instytucji małżeństwa. Co ono dla nas współcześnie znaczy? Czy jeszcze w ogóle cokolwiek znaczy? Czy małżeństwo to relacja między ludźmi czy tylko formalny związek? Stawiamy pytania, ale nie chcemy dawać gotowych recept" – podkreśla reżyser spektaklu Wojciech Malajkat.
Na podstawie scenariusza filmu Paolo Costelli pt. "(Nie)długo i szczęśliwie"
Przekład: Maria Trzoch
Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Obsada: Aleksandra Bogulewska, Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Barbara Lauks, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel,
Ewa Sonnenburg, Marta Maria Wiśniewska, Magda Zając, Andrzej Jakubas, Sebastian Jasnoch, Jakub Kryształ, Michał Lacheta/Kamil Suszczyk, Jakub Wieczorek, Jan Wojciech Poradowski
Światowa prapremiera: 14 stycznia 2023 w Teatrze Powszechnym w Łodzi
Prawa do wystawienia utworu "Per Tutta la Vita" reprezentuje Lotus Production SRL. Licencji na korzystanie z utworów muzycznych udzieliło Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Prapremiera światowa „Na całe życie” - teatralnej adaptacji scenariusza włoskiego filmu "(Nie)długo i szczęśliwie".
„Rodzina” 23 lutego o 19:00
Akcja spektaklu w reżyserii Wojciecha Malajkata dzieje się w podupadłym majątku Lekcickich, w którym głowa rodziny Tomasz Lekcicki – utracjusz, bawidamek, miłośnik metafizyki i domorosły wynalazca, mieszka z siostrą poetką i – jedyną stąpającą twardo po ziemi osobą w rodzinie – córką Marysią. Ta ostatnia, podejmuje działania mające na celu uratowanie rodzinnego majątku. Traf chce, że w tym samym czasie w dworze w Lekcicach pojawia się również sowiecki dygnitarz i tajemniczy gość zza granicy.
„Rodzina”, jedna z trzech komedii napisanych przez Antoniego Słonimskiego, jest satyryczną wizją Polski, napisaną z charakterystycznymi dla Skamandryty ostrym dowcipem i ciętym językiem. Mimo, iż powstała w 1933 roku, okazuje się być dziś niezwykle aktualna.
Autor: Antoni Słonimski
Reżyseria, opracowanie muzyczne: Wojciech Malajkat
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Kleniewska/Aleksandra Bogulewska, Barbara Szcześniak, Marek Kasprzyk/Artur Majewski, Jakub Kotyński, Michał Lacheta/Filip Jacak, Jakub Kryształ/Kamil Suszczyk, Paweł Okoński/ Adam Marjański, Jan Wojciech Poradowski, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki