Grudzień w Teatrze Powszechnym

Zapraszamy na spektakle w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Z kartą Łodzianina bilety na spektakle od wtorku do czwartku – 20%.

Bilety ze zniżką można kupić w kasie Teatru.
Szczegóły na https://powszechny.pl


 

W grudniu w ramach zniżki w Teatrze Powszechnym w Łodzi będzie można obejrzeć spektakle:

„Ony” 7 grudnia o 19:15

Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka à rebours. To opowieść o współczesnym świecie, o naszych zmaganiach, lękach i drzemiących w nas potworach. Główny bohater, po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu, aby dorosnąć?

Spektakl z cyklu "Dziecko w sytuacji".

Autor: Marta Guśniowska
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek, Iwona Staniek
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Kleniewska/Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Filip Jacak, Kamil Suszczyk, Michał Lacheta/Jakub Kryształ, Arkadiusz Wójcik


„Maria” 21, 22 grudnia o 19:00

„Maria” to spektakl inspirowany życiem Marii Kwaśniewskiej - niezwykłej łodzianki, postaci nietuzinkowej, medalistki olimpijskiej, bohaterki wojennej. Słynne zdjęcie z Hitlerem wykonane na Olimpiadzie w 1936 roku w Berlinie (podczas której Maria Kwaśniewska przeciwstawiła się Hitlerowi i na której jako jedyna nie unosiła ręki w nazistowskim pozdrowieniu) stało się przepustką do uratowania setek ludzi.

Teatr bardzo często bada korzenie zła, poddaje analizie negatywnych bohaterów. A Maria Kwaśniewska była osobą nieskończenie dobrą i empatyczną. Całym swoim życiem starała się zaświadczyć temu, że „inny" jest równie ważny jak „ja" sam. Wyimki z jej biografii stanowią dla twórców przedstawienia pretekst do zadania pytania o to, czy można własne życie oddać w pełni innym i czuć się spełnionym?

Prapremiera zrealizowana na XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. 

Autor: Radosław Paczocha
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Obsada: Karolina Łukaszewicz, Diana Krupa, Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Monika Kępka, Paulina Nadel, Barbara Szcześniak, Filip Jacak, Sebastian Jasnoch, Jakub Kotyński, Jakub Kryształ, Arkadiusz Wójcik


„Kto chce być Żydem?” 29 grudnia o 19:15

„W sztuce «Kto chce być Żydem?» Marek Modzelewski niezwykle celnie portretuje nasz wewnętrzny prowincjonalizm, zwracając uwagę na jego różne odcienie. W krzywym zwierciadle pokazuje, że swoisty kabotynizm cechuje wszystkich, niezależnie od statusu społecznego” – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. „Sztukę reżyseruje Jacek Braciak - będzie to jego debiut reżyserski i bardzo się cieszę z tego spotkania. To chyba naturalna droga, że aktorzy z dużymi osiągnięciami w pewnym momencie decydują się na reżyserię. Cieszę się, że Jacek Braciak podjął się interpretacji tego ważnego, w moim odczuciu, tekstu” – podkreśla Ewa Pilawska. „To nasze kolejne spotkanie z tekstem Marka Modzelewskiego. W 2007 zaprezentowaliśmy premierę «Imienin» - sztuki, która mówi o naszej ludzkiej hipokryzji i powierzchowności. O tym, że pierwsze wrażenie bywa mylne, bo za lukrowanym obrazem idealnej i eleganckiej rodziny kryje się gorzka prawda o nas” – dodaje Pilawska.
 
Jacek Braciak jest aktorem filmowym i teatralnym. Kilkukrotnie nagradzany był Polskimi Nagrodami Filmowymi „Orły”. Widzom znany jest między innymi z filmów „Edi”, „Kler”, „Wołyń”, „Moje wspaniałe życie”, „Córka trenera” czy „Różyczka”.
 
„Chciałem wziąć sprawy w swoje ręce i zrealizować «Kto chce być Żydem?» na scenie według mojej interpretacji. Gdy rozmawiałem z dyrektor Ewą Pilawską, okazało się, że chciałaby podjąć to ryzyko, abym zadebiutował jako reżyser w Teatrze Powszechnym w Łodzi – i tak to się zaczęło. To doświadczenie bardzo mnie cieszy, jest ekscytujące, ale jednocześnie to chyba najtrudniejsza rzecz, z którą się zetknąłem w pracy do tej pory. Nie myślę już tylko o swojej postaci jako aktor, ale muszę myśleć o całym spektaklu i wszystkich postaciach jako reżyser” – mówi Jacek Braciak. „Sztuka Modzelewskiego jest świetnie napisana i dla mnie jest szczególna, bo porusza wiele kwestii, które mnie od lat zajmują. Żydowskość, tożsamość, nietolerancja, rodzina, miłość – można by długo wymieniać. W wielu kwestiach ta sztuka jest dotkliwa, stawia przed nami lustro. Ale żeby się w tym lustrze przejrzeć, dokonać wiwisekcji, trzeba mieć odwagę na tę konfrontację” – zaznacza Braciak. „Moim zdaniem sztuka «Kto chce być Żydem?» oddziałuje na wielu poziomach, w jej realizacji ważna jest dla mnie równowaga pomiędzy serio a buffo, powagą a ironią. Często o kwestiach bardzo poważnych można mówić, posługując się poczuciem humoru, dystansem, żartem” – dodaje.

Autor: Marek Modzelewski
Reżyseria: Jacek Braciak
Scenografia: Witek Stefaniak
Kostiumy: Ewa Helman-Szczerbic
Obsada: Monika Kępka, Diana Krupa, Beata Ziejka, Marek Kasprzyk, Adam Marjański, Arkadiusz Wójcik


„Szalone nożyczki” 8 grudnia o 19:00

"Proszę do mnie podejść… i zapytać o co chcecie…być może pomoże nam to w śledztwie. Przypuszczam, że macie państwo własne poszlaki, które pomogą rozwikłaniu sprawy. (…) Świadkowie będą mogli bezpośrednio zadawać pytania podejrzanym".
Jedna z najchętniej oglądanych łódzkich komedii. Ciągle zapełniająca widownię Powszechnego. Salon fryzjerski „Szalone nożyczki” prowadzony przez mistrza grzebienia i – rzecz jasna – nożyczek, Ola Boskiego i Jacquesa Wyczesanego odwiedziło już ponad 400 000 osób. Salon słynie z doskonałej obsługi i profesjonalnych usług, niestety na jego nienaruszonej reputacji pojawia się skaza – morderstwo w sąsiadującym z salonem mieszkaniu dokonane przez nieznanego sprawcę. Podejrzani są zarówno pracownicy salonu, jak i jego klienci. I tu do akcji wkraczają… Widzowie. To Państwo biorąc czynny udział w śledztwie wskazują winnego, to dzięki Wam dzielni policjanci mogą odtworzyć feralne zdarzenie z najdrobniejszymi szczegółami, to wreszcie Państwo, Widzowie, decydujecie o zakończeniu sztuki. 

Autor: Paul Pörtner
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Marcin Sławiński
Scenografia: Katarzyna Jarnuszkiewicz/Krzysztof Kelm
Grają: Barbara Lauks, Beata Ziejka, Jakub Kotyński/Jakub Firewicz, Andrzej Jakubas, Piotr Lauks, Artur Majewski
Prapremiera polska: 27 marca 1999 r.