Design bez komputera czyli druk na tkaninie w dawnych zakładach włókienniczych”

  • Home
  • Wydarzenia
  • Design bez komputera czyli druk na tkaninie w dawnych zakładach włókienniczych”
Wystawa w Muzeum Fabryki.


W obecnych czasach w powszechnym użyciu są programy graficzne i całe systemy komputerowego wspomagania projektowania – od pomysłu do realizacji. Trudno nieraz rozstrzygnąć co o sukcesie pomysłu zaważyło bardziej: talent artysty czy umiejętności wykorzystania możliwości programów: jednym słowem artysta czy komputer?

Tymczasem jeszcze nie tak dawno wszystkie czynności projektowe i przygotowania do druku odbywały się ręcznie i wymagały nie tylko talentu artystycznego ale także dużo większych umiejętności manualnych niż posługiwanie się myszką czy innym urządzeniem sterującym.
I ten świat pokaże wystawa w Muzeum Fabryki. 

Będzie można dowiedzieć się jak wyglądała praca projektanta i sam proces przetwarzania projektu na  gotowy produkt. Jaka była pozycji artysty-projektanta w dawnym przemyśle włókienniczym. Będzie można skonfrontować to z obecnym stanem. 

Znajdą się tu ręcznie wykonane projekty druku (często z opisami, sygnaturami niezbędnymi do dopuszczenia projektu do druku). To prawdziwe arcydzieła. Projektu ofiarowane przez samych twórców projektujących kiedyś dla przemysłu włókienniczego – dziś zajmujących się malarstwem i rysunkiem.  
Po raz pierwszy ujrzą światło dzienne ocalone przed zniszczeniem i zabezpieczone w zbiorach Muzeum Fabryki: teczki zawierające dokumentacje projektów - autentyczne ręcznie wykonane projekty i klisze z próbkami wykonanego druku. 

Wystawa zawierać będzie archiwalne zdjęcia z zakładów „Poltex”, jak też próbki drukowanych tkanin, medale i wyróżnienia świadczące o wysokim poziomie artystycznym wyrobów.